Preşedintele PDL Cluj, Daniel Buda, îl critică cu duritate pe ministrul Culturii, Daniel Barbu, care a afirmat că Guvernul ar fi alocat sume prea mari pentru tratamentul pacienţilor HIV/SIDA. El consideră că Daniel Barbu ar fi sau iresponsabil, sau nermernic.”Este inadmisibil ca într-o țară europeană, în care din nefericire peste 12.000 de cetățeni suferă de o boală necruțătoare, un ministru să își permită să facă astfel de declarații. În anul de grație 2013, sub domnia PSD și PNL, sănătatea și banii alocați către acest segment devine un moft la fel cum dreptul de proprietate era un moft pe vremea lui Iliescu. De la lipsa de medicamente și pansamente pentru bolnavii de cancer și până la condițiile de spitalizare absolut inumane, avem dovada clară că România sub guvernarea USL este o țară bolnavă, la propriu și la figurat. Dincolo de asta însă, pentru declarațiile făcute de ministrul Daniel Barbu, apreciez că nici o sancțiune nu este prea mare, domnule Ponta. Nici măcar cea a remanierii. Demisia ar presupune onoare…”, afirmă Daniel Buda, într-un comunicat de presă
Related posts
-
Nicușor Dan, la Cluj: România ar putea avea un nou premier desemnat vineri
O nouă propunere de premier ar putea fi făcută vineri, după ce, mâine, vor avea loc... -
EXCLUSIV: Vizită incognito a președintelui Nicușor Dan la Cluj
Președintele României, Nicușor Dan, a vizitat astăzi Clujul. El nu a avut nici un eveniment public... -
Polițiștii clujeni au împărțit amenzi șoferilor pentru consumul de alcool și droguri
Plițiștii de la rutieră, din cadrul IPJ Cluj, împreună cu efectivele structurilor rutiere din județ, au...
